Jak działa oczyszczalnia?
Co dzieje się z naszymi nieczystościami? Dokąd trafiają? Kto i co sprawia, że zamieniają się w czystą wodę?
Wszystkie nasze nieczystości trafiają do oczyszczalni ścieków. Tam przechodzą długi proces oczyszczania, stale monitorowany przez wykwalifikowaną kadrę.
Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych, tak zwanych skratek, na kratach.
Następnie w napowietrzanych piaskownikach usuwane są zawiesiny mineralne, piasek oraz tłuszcze.
Po usunięciu piasku i tłuszczy ścieki trafiają do reaktorów biologicznych. W nich ścieki są napowietrzane i mieszane z tzw. osadem czynnym, czyli pożytecznymi mikroorganizmami, które rozkładają związki biogenne, dodatkowo żywią się nimi.
Ścieki z reaktorów biologicznych trafiają do osadników wtórnych. W osadnikach wtórnych następuje oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków.
Część osadu z osadników trafia z powrotem do reaktorów biologicznych. Pozostała część tzw. osad nadmierny, który powstaje w procesie oczyszczania biologicznego na skutek przyrostu mikroorganizmów trafia do komór fermentacyjnych.
Po zakończeniu procesu fermentacji osad odwadniany jest na prasie taśmowej. Osad po odwodnieniu wywożony jest do kompostowni, gdzie powstaje z niego nawóz.
Frakcje zanieczyszczeń, których nie da się odzyskać trafiają na składowisko odpadów.
Po dokładnym oczyszczeniu ścieków odzyskana woda trafia z powrotem do środowiska do rzeki Niesób. Dzięki naszej oczyszczalni ścieki zamieniają się w czystą wodę, dzięki czemu dbamy o środowisko naturalne.
Wody pitnej jest coraz mniej, dlatego proces oczyszczania jest tak ważny. Woda w kranach nie bierze się znikąd. Jeśli jej nie oczyścimy to kiedyś jej zabraknie. Już teraz musimy myśleć o przyszłych pokoleniach, by nasze dzieci i wnuki piły czystą wodę, by w naszych ogrodach rosły zdrowe warzywa i owoce.